Data: 2015
Lokalizacja: Berlin, Niemcy
Powierzchnia: 160 m2
Projekt wnętrz, projekt części umeblowania, renowacja części umeblowania.

Poznaj historię projektu

Mieszkanie jest zlokalizowane w kompleksie pałacowym, otoczonym lasem na przedmieściach Berlina. Wszystkie pomieszczenia przeszły generalny remont. Przed rozpoczęciem prac, konieczne było opróżnienie przestrzeni z ogromnej ilości śmieci. Podłoga była klepiskiem tak więc cegły i deski układane były na nowo na całej powierzchni. Apartament będzie używany głównie latem oraz podczas świąt i specjalnych okazji rodzinnych.
Pomysł na projekt wnętrz trochę nawiązuje do starej śródziemnomorskiej architektury, natomiast wyposażenie i umeblowanie miało być nieco ekscentryczne, tajemnicze i eleganckie. Natomiast w strefie kuchennej proste, domowe trochę wiejskie w charakterze. Meble, lampy i wyposażenie skompletowane zostało dzięki kontaktom z kolekcjonerami i handlarzami od których mamy przyjemność pozyskiwać te przedmioty od lat. W wielu przypadkach poddane zostały one kompleksowej renowacji. Cieszy nas fakt iż większość mebli, lamp, dywanów pochodzi z Polski. Kilka z tych przedmiotów to unikaty (również pojedyncze egzemplarze wykonane na zamówienie przed wielu laty).Wśród wyposażenia znalazły się również produkt czeskie i duńskie z przełomu lat 50-60, jak również zaprojektowane przez Loft Kolasiński, a wykonane przez naszych zaprzyjaźnionych stolarzy. Ciekawostką jest to, że w mieszkaniu znajduje się studnia wodna o głębokości ośmiu metrów.
  • Duży wełniany dywan w głównym salonie, Kowary data produkcji 1968.
  • Komoda w salonie (sąsiadująca z grafiką Wiesława Wałkuskiego), wykonana została na zamówienie dla jednego z działaczy partyjnych na przełomie lat 60-70 w Katowicach.
  • Żyrandol w kuchni projekt polski 60-70 lata.
  • Bardzo ciekawa historia wiąże się z czterema fotelami wykorzystanymi w projekcie (szara tapicerka). Zakupione na aukcji, wyprodukowane w latach 50-tych, wymagały kompleksowego remontu. Są to bardzo rzadkie meble, powstały w małej wytwórni w Zadzielu koło Żywca specjalizującej się w stylistyce Bauhaus. Fabryka została przebranżowiona na produkcję mebli medycznych ponieważ ówczesne władze uznały produkty z Zadziela za zbyt awangardowe.
  • Na tarasie użyliśmy stołu i stolików własnej produkcji, krzeseł projektu Eamsów z końca lat 60-tych oraz rattanowo-stalowych fotelików z tej samej epoki. Dwie sofy użyte na tarasie to produkty niewiadomego pochodzenia poddane gruntownej rewitalizacji (stolarka i elementy tapicerowane).

Meble wykonał: Wood effect Marcin Wyszecki
Zdjęcia: Karolina Bąk www.karolinabak.com