Projekt wnętrz: Loft Kolasiński
Data: 2021
Lokalizacja: Konstancin Jeziorna
Powierzchnia: 250m2
Zakres prac: projekt wnętrz, części umeblowania, schodów, kominka, stolarki wewnętrznej. Renowacja mebli i akcesoriów vintage.
Zdjęcia wnętrz: Joel Hauck
Komiks : Monika Kreft
Meble wykonał: Woodmaker, Woodeffect

Dokładnie w roku obchodów stulecia Bauhausu otrzymaliśmy zlecenie na realizację kompleksowego projektu wnętrz niezwykłego domu w Konstancinie-Jeziornie. Dom ten to typowa willa w stylu Bauhaus, wybudowana w 1936 roku. Kilka charakterystycznych cech w architekturze budynku pozwala podejrzewać, że jego autorem mógł być Lucjan Korngold, jednak nie zachowała się żadna dokumentacja, która mogłaby to potwierdzić.

Na parterze domu znajduje się salon z częścią gabinetową, strefa kominkowa, kuchnia z małą jadalnią i spiżarnią, duża jadalnia z częścią wypoczynkową i mała łazienka. Na piętrze jest biblioteka, pokój gościnny, sypialnia, garderoba i łazienka. Po przeprowadzeniu generalnego remontu wnętrze budynku pozostało w stanie surowym. Należało więc zaprojektować nowe schody, kominek, stolarkę wewnętrzną, łazienki, garderobę, kuchnię oraz dobrać parkiety i mozaiki podłogowe. Dużym wyzwaniem okazało się zaprojektowanie mebli zdolnych pomieścić kolekcję około dziesięciu tysięcy książek. Głównym założeniem w projekcie wnętrz było nawiązanie do stylu Bauhaus w połączeniu z modernizmem lat 50. i 60.

Na potrzeby projektu zebraliśmy kolekcję wpisujących się w styl domu mebli, lamp i akcesoriów pochodzących z Czech, Holandii, Francji, Polski, USA, Włoch, Danii, Hiszpanii. Wśród nich znalazły się projekty autorstwa: Charlotte Perriand, Pierre’a Jeannereta, Le Corbusiera, Arne Jacobsena, Ico Parisiego, Franza Hohna, Hansa J.Wegnera, Gianluigiego Gorgoniego, Pierre’a Mazairaca & Karela Boonzaaijera, Louisa Kalffa, Gianfranco Frattiniego, Charlesa & Ray Eamesów, Marii Chomentowskiej, Arne Voddera, Jana Bočana, Patricii Urquioli.

Do dekoracji domu wykorzystane zostały grafiki, ceramika i rzeźby autorstwa: Yoko Ono, Jana Golińskiego, Stanisława Wysockiego, Poli Kurcewicz-Krystyniak, Hanny Orthwein, Jadwigi Janus, Juliana Henisza, Józefa Czapskiego, Jana Lebensteina, Kazimierza Podsadeckiego, Wojciecha Ledera.

Meble zaprojektowane przez Loft Kolasiński: stoły, komody, biblioteki, witryny, przesłony, ławki, łóżko, stoliki nocne, meble kuchenne i łazienkowe, lustra, kabina prysznicowa. W projekcie wykorzystane zostały również lampy podłogowe Brazilian Punk projektu Loft Kolasiński, wykonane przez firmę Zbigniew Dzitkowski-Stolarstwo.